+

STAFF

STAFF

TAMARA ROJO, Incoming Artistic Director
​DANIELLE ST.GERMAIN, Executive Director


Artistic

Joanna Berman, Ricardo Bustamante, Tina LeBlanc, Anita Paciotti, Katita Waldo, Rehearsal Directors
Regina Bustillos, Artistic Projects Associate
Felipe Diaz, Executive Rehearsal Director
Kerry Nicholls, Associate Artistic Director
Yuri Possokhov, Choreographer in Residence
Alan Takata-Villareal, Director of Artistic Operations
Emma Yee, Artistic Operations Coordinator


OPERATIONS

LEN EGERT, General Counsel/General Manager
Juliette LeBlanc, Associate General Manager
Emma Logan, Senior Manager, Company Operations
Mateo Santos Perry, Company Operations Coordinator


PRODUCTION

CHRISTOPHER DENNIS, Director of Production
Sedley Chew, Head Carpenter
Kelly Corter Kelly, Head Electrician
Jim French, Lighting Supervisor
Jane Green, Production Stage Manager
Megan Gulla, Head of Women’s Wardrobe
Michael Lavin, Head of Men’s Wardrobe
John O’Donnell, Flyman
Katie Orr, Stage Manager
Thomas Richards-Keyes, Head of Hair & Make-up
Maurisa Rondeau, Assistant Head of Hair & Make-up
Kenneth M. Ryan, Head of Properties
Kate Share, Manager of Wardrobe, Wig, Make-up & Costume Construction
Daniel Thomas, Technical Manager
Lisa Woodward, Head of Audio


MUSIC

MARTIN WEST, Music Director & Principal Conductor
Mungunchimeg Buriad, Britton Day, Natal’ya Feygina, Company Pianists
Tracy Davis, Orchestra Personnel Manager & Music Administrator
Matthew Naughtin, Music Librarian


ADMINISTRATION

ROB SÁNCHEZ NELSON, Chief Diversity Officer
KARIN BIRKLAND, Director of Human Resources
Sebastian Adrian, Tony Maglunog, Human Resources Generalists
Katharine Chambers, Assistant to Leadership Team
Carmen Creel, Board Relations Manager, Artistic Director Transition Lead


DEVELOPMENT

Kristin Langer Bertrand, Senior Major Gifts Officer
Perry Fenton, Individual Giving Coordinator
Lynn Eve Komaromi, Senior Director of Individual Giving
Michael Imbimbo, Major Gifts Officer
Juanita Lam, Development Coordinator
Valeria Ler, Special Events Manager
Elizabeth Luu, Director of Institutional Giving
Ellen McKinstry, Senior Manager, Individual Giving
Nannette Mickle, Stewardship Events Manager & Auxiliary Liaison
Meg Sullivan, Senior Manager, Special Events
Hayleigh Thompson, Individual and Planned Giving Officer
Quynh-Chi Tran, Major Gifts Coordinator


MARKETING & COMMUNICATIONS

KIM LUNDGREN, Chief Marketing & Brand Officer
Sky Alsgaard, Senior Manager, Brand Design
Rachel Bauer, Media Asset Administrator
Shane Cisneros, Manager, Advertising & Promotions
Mary Goto, Director, Relationship Marketing
Lisa Guerrero, PR Assistant
Alexander Irwin, Video Producer
Cassandra King, Senior Manager, Marketing Communications
Kate McKinney, Senior Manager, PR
Valerie Megas, Senior Manager, Retail Operations
Lisa Poppen, Director, Growth & Acquisition
Lindsey Rallo, Assistant Video Producer
Olivia Ramsey, Manager, Social Media
Desiree Sapphire, Brand Designer


TICKET SERVICES

BETSY LINDSEY, Director of Ticket & Patron Services
Arielle Hazan, Sales and Service Supervisor
Mark Holleman, Senior Manager, Ticket Services Operations
Jericho Lindsey, Box Office Supervisor
Patricia Pearson, Cherryl Usi, Ticket Services Associates
Elena Ratto, Patron Services Manager


FINANCE

ROBERT FORE, Chief Financial Officer
Brandey Bolton, Staff Accountant
Matthew Czarnecki, Senior Accountant
Karen Hill, Staff Accountant
Kristin Klingvall, Controller
Valerie Ruban, Accounting Supervisor
Leanna Wright, Payroll Accountant


FACILITIES

Bryan Goldstein, Senior Manager, Facilities
Todd Martin, Neil Miller, James Nelson, Facilities Assistants
Karri Rollen, Receptionist
Allen Wilson, Facilities Coordinator


INFORMATION TECHNOLOGY

VAMSHI KRISHNA YAMSANI, Director, Information Technology
Jiapeng Jiang, IT Specialist
Jackson Yu, IT Project Manager


EDUCATION & TRAINING

San Francisco Ballet School

PATRICK ARMAND, Director, SF Ballet School and Trainee Program

Jason Ambrose, Children’s Division Principal
Pascal Molat, Associate Director, Trainee Program

SCHOOL FACULTY

Patrick Armand
Jason Ambrose
Cecelia Beam, Adult Ballet & Dance for People with Parkinson’s
Kristi DeCaminada
Karen Gabay
Dana Genshaft
Lisa Giannone, Conditioning Class Consultant
Jeffrey Lyons
Lauren Macmadu
Pascal Molat, Lee R. Crews Endowed Faculty Member
Jamie Narushchen, Music
Yasmine Oiknine, Pre-Ballet
Phoenicia Pettyjohn, Pre-Ballet
Viktor Plotnikov
Larissa Ponomarenko
Lauren Richter, Contemporary
Anne-Sophie Rodriguez
Genoa Sperske, Pre-Ballet
Daniel Sullivan, Music
Victor Talledos, Contemporary
Katarina Wester, Guest Faculty

SCHOOL PIANISTS

Jamie Narushchen, School Pianist Supervisor, Lee R. Crews Endowed Pianist
Ella Belilovskaya, Olga Blednova, Raymond Fabrizio, Stephen Mello, Xiaoxiao Ji, Daniel Sullivan, Sky Tan, Galina Umanskaya, Billy Wolfe, School Pianists

EDUCATION & TRAINING ADMINISTRATION

JENNIE SCHOLICK, PHD, Director of Education & Training
Amanda Alef, Education Programs Manager
Cecelia Beam, Audience Engagement Coordinator
John Hanpadungvongs, Senior Manager, Residential Life
Jasmine Yep Huynh, Associate Director of Education
Mariko Ishikawa, Senior Manager, Student Services
Aurelia Langseth, School Artistic Administrator
Molly LeBeau, Associate Director, School Administration
Karen Maloney, Registrar and Enrollment Specialist
Sabina Reilly, Residence Manager
Pamela Sieck, Community Programs Coordinator
Holly Spalding, School Programs Coordinator
Leslie Donohue, Chris Fitzsimons, School Physical Therapists

DANCE IN SCHOOLS & COMMUNITIES TEACHING ARTISTS

David Cha
Alisa Clayton
Kyra Katagi
Terrence Paschal
Phoenicia Pettyjohn
Jessica Recinos
Joti Singh
Genoa Sperske
Jessie Wesoky
Maura Whelehan

DANCE IN SCHOOLS & COMMUNITIES ACCOMPANISTS

Manolo Davila
Omar Ledezma Jr.
Wade Peterson
Bongo Sidibe

 


Company Physicians

Richard Gibbs, MD & Rowan Paul, MD, Supervising Physicians
Michael Leslie, PT, Director, Dancer Wellness Center
Kristin Wingfield, MD, Primary Care Sports Medicine
Frederic Bost, MD, On-site Orthopedist
Peter Callander, MD, Keith Donatto, MD, Jon Dickinson, MD, Orthopedic Advisors to the Company
Karl Schmetz, Consulting Physical Therapist
Active Care, Lisa Giannone, Director, Off-site Physical Therapy & Conditioning Classes
Leonard Stein, DC, Chiropractic Care
Henry Berg, Rehabilitation Class Instructor
Lauren Scampavia, Wellness Program Manager