Staff

HELGI TOMASSON, Artistic Director & Principal Choreographer

GLENN McCOY, Executive Director

Artistic

Ricardo Bustamante, Ballet Master and Assistant to the Artistic Director
Felipe Diaz, Betsy Erickson, Anita Paciotti, Katita Waldo, Ballet Masters
Yuri Possokhov, Choreographer in Residence
Caroline Giese, Artistic Administrator
Alan Takata-Villareal, Logistics Manager
Abby Masters, Assistant to the Artistic Staff

Operations

Debra Bernard, General Manager
Lauren Chadwick, Company Manager
Juliette LeBlanc, Production Analyst

Production

Christopher Dennis, Production Director
Kate Share, Manager of Wardrobe, Wig, Makeup and Costume Construction
Jim French, Lighting Supervisor
Jane Green, Stage Manager
Jessica Barker, Assistant Stage Manager
Nixon Bracisco, Master Carpenter
Kelly Corter Kelly, Master Electrician
Kenneth M. Ryan, Master of Properties
Kevin Kirby, Audio Engineer
John O'Donnell, Flyman
George Elvin, Wardrobe Manager
Patti Fitzpatrick, Head of Women’s Wardrobe
Richard Battle, Make-Up and Wig Supervisor
Melanie Birch, Assistant Make-Up and Wig Supervisor
Sherri LeBlanc, Company Shoe Administrator

Music

Martin West, Music Director and Principal Conductor
Mungunchimeg Buriad, Natal'ya Feygina, Nina Pinzarrone, Company Pianists
Tracy Davis, Orchestra Personnel Manager and Music Administrator
Matthew Naughtin, Music Librarian

Administration

Cecelia Beam, Human Resources Manager
Laura Simpson, Board Relations Manager
Katharine Chambers, Assistant to Senior Executive Staff
Rocio Salazar, Human Resources Generalist

Development

Jennifer Mewha, Associate Director of Development
Fermin Nasol, Senior Manager, Capital and Principal Gifts
Elizabeth Lani, Planned Giving Manager
Jim Sohm, Research Manager
Pamela Sullivan, Major Gifts Officer
Emily Markoe, Membership Manager
Ingrid Roman, Special Events Manager
Ari Lipsky, Christensen Society Manager
Amy Drew, Corporate Giving Officer
Elisabeth Morgan, Institutional Giving Officer
Nicole Lugtu, Christensen Society Officer
Marie Morrow-Wright, Major Gifts Associate
Ashley Rits, Development Database Coordinator
Haley O’Neil, Individual Gifts Associate
Catherine Davis, Special Events Associate
Carrie DuBois-Shaw, Temporary Special Events Associate
Lynn Noonan, Principal Gifts Consultant

Marketing & Communications

Mary Beth Smith, Director of Marketing and Communications
Massimo Chisessi, Associate Director of Marketing
Kyra Jablonsky, Associate Director, Communications
Valerie Megas, Senior Manager, Retail Operations
Mary Goto, Senior Manager, Marketing and Sales
Thomas Weitz, Senior Manager, Digital Marketing
April Johnston, Marketing and Promotions Manager
Nicholas Ashby, Web and Digital Platforms Manager
Nannette Mickle, Group Sales Representative
Rena Nishijima, Communications Associate
James Hosking, Video Producer/Editor
Erik Almlie, Media Asset Administrator
Olivia Ramsay, Social Media Producer
Madison Crystal, Interim Editorial Associate
Emily Munoz, Marketing Associate

Ticket Services

Betsy LindseyAssociate Director, Ticket and Patron Services
Jennifer Peterian, Box Office Manager/Treasurer
Mark Holleman, Sales and Service Supervisor
Elena Ratto, Patron Services Specialist
Jole Mendoza, Ticketing Database Specialist
David Clark, Box Office Supervisor
Michelle Hughes, Jason Narin, Patricia Pearson, Cherryl Usi, Nick Valasco, Ticket Services Associates

Finance

Kim Ondreck Carim, Chief Financial Officer
Natalie Quan, Controller
Valerie Ruban, Accounting Supervisor
Nicole Markovich, Senior Accountant
Eva Spillane, Staff Accountant
Jacquelyn Lee, Staff Accountant
Jennifer Kovacevich, Lean Ops Project Manager
Annette Ortega, Payroll Manager

Facilities

Nathan Brito, Facilities Manager
John Velasquez, Facilities Supervisor
Adrian Rodriguez, Facilities Coordinator
Todd Martin, Facilities Assistant
Yana Vincent, Nicole Drysdale, Receptionists
Stanley Wong, Evening Facilities Assistant
Tamara de la Cruz, Weekend Receptionist
Seng Saechao, Weekend Facilities Assistant

Information Technology

Murray Bognovitz, Director of Information Technology
Stacy Desimini, IT Operations & Project Manager
Karen Irvin, Application Administrator and Help Desk Coordinator
Josh Marshall, Web Administrator
Jiapeng Jiang, IT Specialist

Education and Training

San Francisco Ballet School

Helgi Tomasson, Director
Patrick Armand, Associate Director

School Faculty

Patrick Armand
Damara Bennett
Kristi DeCaminada
Yuko Katsumi
Tina LeBlanc
Jeffrey Lyons
Rubén Martín Cintas, Lee R. Crews Endowed Faculty
Parrish Maynard
Ilona McHugh
Pollyana Ribeiro
Wendy Van Dyck, Trainee Program Assistant
Sofiane Sylve, Principal Guest Faculty
Joanna Berman, Guest Faculty
Pascal Molat, Guest Faculty
Dana Genshaft, Contemporary Dance and Conditioning
Leonid Shagalov, Character Dance
Henry Berg, Conditioning
Jamie Narushchen, Music
Daniel Sullivan, Music
Cynthia Harvey, Larisa Lezhnina, 2016 Summer Visiting Guest Instructors

School Pianists

Jamie Narushchen, School Pianist Supervisor, Lee R. Crews Endowed Pianist
Ella Belilovskaya
Ritsuko Micky Kubo
Daniel Sullivan
Galina Umanskaya
Billy Wolfe

Dance in Schools and Communities Teaching Artists

Cher Anabo
Cynthia Pepper
Phoenicia Pettyjohn
Joti Singh
Maura Whelehan

Dance in Schools and Communities Accompanists

David Frazier
Zeke Nealy
Wade Peterson
Bongo Sidibe

Administration

Andrea Yannone, Director of Education and Training
Christina Gray Rutter, Assistant Administrative Director
Katelyn Harris, Operations Manager
Jasmine Yep Huynh, Manager of Youth Programs and Teacher Support
Elizabeth Roddy, School Programs Coordinator
Jennifer Bakane, School Registrar and Summer Session Coordinator
Cecelia Beam, Adult Education Seminar Coordinator
Tai Vogel, Administrative Associate, Education & Training
Nicole Sikora, Education Assistant
Charlie Schnitzer, School Assistant
Naima McQueen, Residence Manager
Elizabeth Ian, Residence Assistant
Nicholas Seibel, Residence Assistant
Justin Butac, Residence Desk Staff
Leslie Donohue, School Physical Therapist
Chris Fitzsimons, School Physical Therapist

Company Physicians

Richard Gibbs, M.D., Medical Supervisor
Rowan Paul, M.D, Primary Care Sports Medicine
Peter Callander, M.D., Keith Donatto, M.D., Supervising Orthopedists
Frederic Bost, M.D., Jon Dickinson, M.D., Orthopedic Advisors to the Company
Michael Leslie, Company Physical Therapist
Karl Schmetz, Consulting Physical Therapist
Active Care, Lisa Giannone, Director, Physical Therapists/Athletic Training
Leonard Stein, D.C., Chiropractic Care
Henry Berg, Rehabilitation Class Instructor
Kelsey Anderson, Wellness Program Manager